6 Şubat 2012 Pazartesi

Teşekkür ederim.

Biraz önce bir mail geldi. Çok nazik bir dinleyici blog'unda anlatıyor, şarkılarımı dinlerkenki ruh halini...
Ben biraz tutuk bir insanım. 'Dinleyicim' diyemiyorum. Ya da 'şarkılarım' derken kendimi biraz kötü hissediyorum. Bir şeyin benimle birlikte anılıyor olması beni biraz tedirgin ediyor.
Şöyle bir cümle var: "Umutsuz ya da çökmüş bir halde misiniz? Bu sesle anlayamayacağınız bir şekilde hayat buluverirsiniz."
Geçen hafta konserde iki şarkı arasında dedim: "Öfke dolu şarkılar yazıyorum. 'Öfkeden delirdim,' diyorum. Ayaklarımı kıçıma vura vura Büyükada'ya kaçmak istiyorum. Birinin yüzüne sağlam bir yumruk atmak istiyorum. Sonra sizden gelen maillere bakıyorum: 'Melis'in sesiyle huzur buluyoruz,' diyorsunuz. Siz deli misiniz?"
Güldüler. Ben de güldüm. Ama düşünüyorum ara ara. Neden? Ve nasıl? Ve eğer mümkünse ne kadar güzel.
Hayatta bir yol seçtim. Şarkı yazıyorum. Sonra onları bir albümde toparlıyorum. Canım çıkıyor. Her detayla ayrı ayrı uğraşıyorum. Hayat devam ediyor. Belki siz o sırada bankada çalışıyorsunuz ya da ajansta masa başında, ya da okula giderken mp3 çalarınızda internetten indirmiş olduğunuz şarkılarımı dinliyorsunuz (kızmıyorum da bunun için). Sonra bana mail yazıyorsunuz. Yukarıdaki gibi. İnanılmaz içten ve anlayamadığım şekilde. Beni hiç tanımıyorsunuz. Belki sevmezsiniz bile tanısanız.
Dünyanın en şanslı insanlarından biri olduğumu düşünüyorum. Hatta kendimi çok fena hissettiğim bir anda yukarıda yazdığım gibi bir mail geliyor. Gülümsüyorum, gözlerim doluyor. Nasıl bir şey bu ben anlamadım ama olsun, mümkünse herkes bir gün hayatında bunu hissetsin.
Teşekkür ederim. Kürsüde ödül alır gibi değil. Bana bir yardımınız dokunmuş gibi. Teşekkür ederim.

16 yorum:

 1. haarika olmuş! Ne kadar öfkeli şarkılar söyleseniz de, insanların bu seste huzur bulmasının nedeni bu alçakgönüllülük. Sanırım ne yaparsanız yapın bunu saklayamazsınız :) oldukça samimi :)

  YanıtlaSil
 2. ya balım,suratındaki soğukluk,gülüşündeki sıcaklık,şarkılarındaki isyan ne güzel bi baksana.teşekküre gerek yok,varsa da ...Ricaler şelale.

  YanıtlaSil
 3. "...internetten indirmiş olduğunuz şarkılarımı dinliyorsunuz (kızmıyorum da bunun için)."

  PC'min sürücüsü olsaydı, bu mütevazılık ve içtenlik adına orijinal album alırdım hemen yarın şu öğrencilik (parasız) halimle.

  Canınıza ve yeteneğinize sağlık. Bizler teşekkür ederiz.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
 4. Seni Uludağ Üniversitesi'nde söyleşinde dinlerken, senin mütevazi ve özgün kişiliğine hayran kaldım. Şarkılarını bir fan gibi takip etmeyen biri olarak sana ve yaptığın işlere bayılıyorum. İyi ki varsın Melis Danişmend. Sen, biz müzik severlerin tatlı vazgeçilmez melis ablasısın :).....

  YanıtlaSil
 5. Çokça samimi. Yazıyı içimden okurken senin ses tonunu kullandım ve neredeyse seninle konuşuyor gibi hissettim kendimi. Bence kalabalık ortamdaki gürültününün içinden, sesi en net ve ne dediği anlaşılır naidr kişilerden biri olabilirsin. Özellikle benim için Melis. Seni neden sevdiğimi boşver, sevildiğini bilmen yeterli :)

  YanıtlaSil
 6. seni hiç tanımıyorum, belki sevmem bile tanısam bilmiyorum, ama seni seviyorum, seni bütün benliğimle seviyorum.

  ilan-ı aşk gibi değil,
  varoluşuna şükreder gibi...

  YanıtlaSil
 7. Tanımasam da seni,müziğin ve şarkıların yetiyor hissetmeme.Hatta bazen ileriye götürüp işi kafamın içinde seninle sohbet eder gibi,bir şarkından bahseder gibi koyu bir muhabbet ediyoruz.Öyle bir his ki kalbimi yakıyor kimi zaman.Ama yine de tatlı bir şeyler işte seni dinlemek.Hep dinlemek,öyle bir his işte.

  YanıtlaSil
 8. senin öfken bizim öfkemiz gibi aslında kimseyi kıramıyoruz en cok kendimiz kırılıyoruz sen yazıyorsun biz senin şarkılarında ve sesinde hem kendimizi hem huzuru buluyoruz. İyi ki varsın Melis.

  YanıtlaSil
 9. Albümü ilk dinlediğim andan itibaren hissettiim ilk şey huzurdu; bunu kaç defa yazmışımdır size hatırlamıyorum ama sanırım sizin sesinizde huzurdan daha fazla bir şey var; insanın içine işleyen bir ses... Huzur, mutluluk, hayata tutunabilme belki de, aslında ben kendi adıma çok teşekkür ederim... Bu kadar samimi olduğunuz için, iyi ki varsınız <3
  Kübra Akpunar

  YanıtlaSil
 10. Hepinize tekrar teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 11. evet ben bankada çalışıyorum sen albümü yaparken :)
  sesinle huzur buluyorum. sesinde huzur buluyorum. samimiyetini bakışınla gülüşünle şarkılarınla hecelerinle o kadar güzel yansıtıyorsun ki kardam adam bile erir karşında sıcaklığının :) ha tabi "ucuz" gibi müthiş bir şarkıda da huzur bulunmuyor öfkeleniliyor o ayrı :)

  YanıtlaSil
 12. Asıl biz teşekkür ederiz. Şarkılarında sadece öfke değil, hüzün de var, ama sanırım bizdeki öfke ve hüzne tercüman oldukları için bize biraz huzur veriyor. Ya da sanatının "katharsis" (arıtıcı) etkisi bu, bilemiyorum.

  YanıtlaSil
 13. http://powderbuzz.blogspot.com/2012/04/duman-sarksna-kadn-yorumu.html
  nedense seninde okumanı istedim. ahım şahım bir şey değil ama zamanın olursa oku, kısacık zaten=)

  YanıtlaSil
 14. Merhaba, Bloğunuz çok güzel..
  Bu da benim bloğum, umarım beğenirsiniz :)
  http://gayyadesign.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 15. sizinle tanışmam çok komik oldu esasında, bir arkadaşım twitter'da "beni üzenler ölmesin ama sürünsünler karanlık zindanlarda" yazmıştı,
  ben de seni kim üzdü (bir insana bunu yazdıran ne olabilir ki, bu nasıl bir anlatım ya hu) diye sordum, o da merak edilecek bi'şey yok, bu şarkı sözü dedi.
  sonra bu cümleyi arayıp, işin aslını öğrendim.
  öyle konserlerin falan cezbettiği biri değilim ama- hatta epey bir cahil de sayılırım müzik ve entelektüel bilgi alanında-, hayatımda ilk kez Rock'n Coka da sizin orada olacak olmanız sebebiyle dahil oldum, en önden büyülenerek dinledim. ilhamlar aldım.
  sizin de yazıda söylediğiniz gibi, herkes yetenekleri ölçüsünde bir işle meşgul, ve içten içe birinin işine yarıyor bu üretimler.
  bu anlamda yine hayatımda şu günlerde erasmus ile geldiğim İtalya'da ilk kez tek başıma ve ilk kez bir yurtdışı deneyimi yaşıyorum.
  gokhankiyici.twitter adresinde eylül2011 döneminde görülebileceği üzere yazdığım gibi:
  Siena'daki dil kursu boyunca, benim yeni bir ülkenin dekorunda, güneşli sokaklarında hep daha parlak bir hayal kurarken ve geldiğim yer ile kıyaslamalar yaparak duygusal ve mesleki gelişimim için tecrübeler yaşarken, yürürken fonda genelde sizin sesiniz, şarkılarınız oluyordu.
  Hala dinlerken, müzik galiba böyle birşey olmalı diyorum, enstürmanlardan ziyade eğer söz varsa bu kadar anlamlı da olmalı diye, geçenlerde hatta radyo programını internetten dinledim, o esnada söylemek istediğim şeyi, o program vesilesiyle öğrendiğim bu siteden, buradan söyliyeyim:
  sizin gibi birini daha çok dinlemek zihinsel ve duygusal gelişimimiz, geniş anlamda ülkenin gelecekte de ortaya çıkacak karakter değerleri için dahi çok kıymetli.Lütfen devam ediniz.
  Bu vesile ile de olsa, okuma ihtimaliniz üzerine selam ederim.
  Sağolunuz.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 16. Ben huzur bulmuyorum. Huzur aramıyorum. ''O sesi bir ömür boyu diler misiniz?'' diye sorsalar, ''Evet'' cevabını alırlar. ''Platonik misin arkadaşım sen? Mazoşist misin?'' sorularının cevabı ''Hayır''. Ben anlıyorum. Mesajı alıyorum. Bu bana yeter. Benim gibi düşünenler var. ''Kafan iyi mi arkadaşım?'' sorusuna ''Herzaman'', ''Ne kullanıyorsun?'' sorusuna ''Hiç'', ''Sen kimsin?'' sorusuna gene ''HİÇ'' cevabını veriririm. Benim gibi düşünenler varsa beni sevenler de var.
  ''Ben bu dünyaya güzel sevmeye geldim. Ekmek yemeye değil'' Neyzen Tevfik.

  YanıtlaSil